24H Championship of Russia, 24H & 100K Championship of Saint-Petersburg
XVIII "Ispitai Sebia" ultramarathon (road)
September 4-5, 2004, Saint-Petersburg

RESULTS

Women, 24h

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Reutovich Irina21.01.1950KaliningradKaliningrad reg.RUS234 766
2Paltseva Rimma10.10.1948Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS214 586
3Shabalina Zinaida8.09.1952ScelkovoMoscow reg.RUS163 401
4Kyrova Olga13.04.1957IrkutskIrkutsk reg.RUS159 735
5Shibakova Lyudmila1941Minsk reg.BLR145 840
6Zdanovich Lina1947NovopolotskVitebskBLR141 100
7Borzyh Tatyana9.08.1954MoscowMoscowRUS136 100
8Guscina Galina18.06.1957MoscowMoscowRUS105 661
9Gordeeva Galina18.04.1955KolomnaMoscow reg.RUS95 000
10Krivoshapkina Anastasia1962YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS55 000

Men, 24h

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Kruglikov Anatoliy9.10.1957RoslavlSmolensk reg.RUS246 410
2Dedyukin Semen20.08.1955YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS244 000
3Yakovlev Oleg24.07.1965KurskKursk reg.RUS240 750
4Labutin Ivan20.03.1959VyaznikiVladimir reg.RUS228 672
5Tivikov Vladimir16.12.1951Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS225 310
6Semenov Aleksandr1.01.1961Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS215 150
7Julinsky Igor1949PetrozavodskKarelia rep.RUS215 105
8Kleptcov Sergey15.07.1963PermPerm reg.RUS212 760
9Talko Vyacheslav13.12.1944Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS206 500
10Valugin Gennady1944Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS206 126
11Gribanov Mihail19.05.1945BryanskBryansk reg.RUS204 135
12Koryakin Aleksandr10.06.1954VilyuiskSaha (Yakutiya) rep.RUS202 296
13Anisimov Evgenii17.07.1967YaroslavlYaroslavl reg.RUS202 275
14Grachevsky Yury10.02.1939Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS200 404
15Gladkov Yury1940KaliningradKaliningrad reg.RUS197 040
16Tatarskih Sergei28.05.1952KirovKirovsk reg.RUS196 165
17Patrikeev Konstantin30.08.1954YaroslavlYaroslavl reg.RUS190 603
18Vinogradov Aleksandr1957KaliningradKaliningrad reg.RUS189 124
19Lazunko Leonid17.03.1951KaliningradKaliningrad reg.RUS188 400
20Logvinenko Gennady1954Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS188 354
21Silkin Petr1941KretingaKretingaLTU187 725
22Gordyushenko Viktor11.02.1957MoscowMoscowRUS187 500
23Stepanov Oleg21.08.1966EgorevskMoscow reg.RUS177 179
24Chaika Nikolai1964KronshtadtSaint-PetersburgRUS175 985
25Gryzunov Vladimir8.12.1957YaroslavlYaroslavl reg.RUS175 911
26Golovinov Sergey1960PetrozavodskKarelia rep.RUS172 552
27Dyukin Vasily13.03.1958KanashChuvashiya rep.RUS170 565
28Stepanov Innokentii10.05.1958Meldehsi vil.Saha (Yakutiya) rep.RUS167 263
29Savelev Aleksandr16.11.1946UlyanovskUlyanovsk reg.RUS167 006
30Shashkarov Vladimir13.05.1965SergachNijegorodskaya reg.RUS160 230
31Shalaev Stepan30.08.1941NovopolotskVitebsk reg.BLR158 345
32Novikov Aleksei10.07.1962TverTver reg.RUS155 000
33Hlusevich Vasilii18.01.1945Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS151 490
34Tyagunov Viktor1962Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS150 845
35Kuzmin Aleksandr11.08.1957Burmakino vil.Yaroslavl reg.RUS127 551
36Hohlov Boris2.02.1936MytisciMoscow reg.RUS110 513
37Romanov Vladimir7.08.1959OmskOmsk reg.RUS110 000
38Salii Roman13.12.1964PodolskMoscow reg.RUS105 000
39Shashkov Vladimir13.02.1957MoscowMoscowRUS103 425
40-41Fedorov Roman1980NijnekamskTatarstan rep.RUS90 000
40-41Ocheev Ruslan7.12.1957Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS90 000
42-43Basygysov Anatolii2.11.1957Borogontsy vil.Saha (Yakutiya) rep.RUS80 000
42-43Labutin Anatoly1983VyaznikiVladimir reg.RUS80 000
44Akletdinov Aleksey1980IvangorodRUS65 000
45Rakov Igor12.06.1966SorochinskOrenburg reg.RUS60 000
46Yujilkin Pavel1964Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS20 000

Walking, 24H

Place  NameBirth  City  Region.24ч
1Lukyanov Sergey27.04.1956Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS170 338

Women, 100km

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Arinosova Tatyana1967YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS8:35:55
2Anohina Aleksandra22.12.1965YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS8:38:49
3Syromyatnikova Anastasia1970YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS8:40:37
Kulakova Olga1984Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUSDNF

Men, 100km

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Spiridonov Vasily12.10.1972YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS7:38:15
2Zapretilin Aleksandr1.01.1965MihailovskSverdlovsk reg.RUS7:48:02
3Tishin Dmitrii1.05.1982KrasnodarKrasnodar terr.RUS8:10:40
4Trefilov Petr1951Nijnie SergiSverdlovsk reg.RUS8:57:54
5Pyatko Aleksandr1958Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS8:59:31
6Shuhin Sergey22.01.1973ChernogolovkaMoscow reg.RUS9:11:09
7Naimushin Vladimir12.06.1954KirovKirovsk reg.RUS9:22:18
8Korobov Oleg1973PermPerm reg.RUS10:16:41
9Esavkin Vadim1.10.1976Bogatoe vil.Samara reg.RUS10:33:07
10Prjevalsky Petr1944Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS10:50:06
11Kosolapov Igor30.08.1941KirovMoscow reg.RUS11:35:40
12Tyurenkov Valentin1937Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS12:02:59
13Kuzmin Viktor17.09.1940StavropolStavropol terr.RUS17:37:44
Chernyavskii Nestor10.09.1956EkaterinburgSverdlovsk reg.RUSDNF
Harouk Nikolai3.03.1962OmskOmsk reg.RUSDNF
Svistelev Vladimir12.01.1929OzeriMoscow reg.RUSDNF
Kulakov Sergey1956Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUSDNF
Nekipelov Nikolai1956Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUSDNF