24H Championship of Russia, 100K Cup of Russia
XVII "Ispitai Sebia" ultramarathon on the road
September 6-7, 2003, Saint-Petersburg

RESULTS

Women, 24h

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Reutovich Irina21.01.1950KaliningradMoscow reg.RUS233 550
2Koval Irina19.11.1958KashiraMoscow reg.RUS207 498
3Paltseva Rimma10.10.1948Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS203 026
4Tarasova Nadezda7.04.1952MytisciMoscow reg.RUS191 998
5Kyrova Olga13.04.1957IrkutskIrkutsk reg.RUS183 600
6Shabalina Zinaida8.09.1952ScelkovoMoscow reg.RUS160 440
7Yazaeva Marianna1963IrkutskIrkutsk reg.RUS152 000
8Zdanovich Lina1947NovopolotskVitebsk reg.BLR142 726
9Shabalova Lyudmila1941Lesnoi vil.Minsk reg.BLR135 349
10Semenova Natalya24.11.1958MoscowMoscowRUS129 310
11Guscina Galina18.06.1957MoscowMoscowRUS87 558

Men, 24h

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Kruglikov Anatoliy9.10.1957Smolensk reg.Smolensk reg.RUS254 278
2Biyckov Wladimir13.05.1967Krasnogvardeyskoe vil.Belgorod reg.RUS252 014
3Yakovlev Oleg24.07.1965KurskKursk reg.RUS234 081
4Ushakov Evgenii1.03.1952MytisciMoscow reg.RUS232 540
5Labutin Ivan20.03.1959VyaznikiVladimir reg.RUS228 149
6Anisimov Evgenii17.07.1967YaroslavlYaroslavl reg.RUS220 602
7Konstantinov Valerii30.10.1962MoscowMoscowRUS212 000
8Dedyukin Semen20.08.1955YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS211 016
9Gladkov Yury1940KaliningradMoscow reg.RUS206 674
10Prikhodko Sergey1957Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS200 563
11Karnaushenko Yurii10.06.1956Kamensk-UralskiiSverdlovsk reg.RUS195 500
12Grachevsky Yury10.02.1939Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS191 100
13Semenov Aleksandr1.01.1961Tsibiknur vil.Marii El rep.RUS190 500
14Nepsha Evgenii7.04.1974TukalinskOmsk reg.RUS188 100
15Lazunko Leonid17.03.1951KaliningradMoscow reg.RUS187 600
16Tatarskih Sergei28.05.1952KirovKirovsk reg.RUS183 547
17Gordyushenko Viktor11.02.1957MoscowMoscowRUS182 460
18Julinsky Igor1949PetrozavodskKarelia rep.RUS180 500
19Emanov Vasilii8.04.1950Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS176 875
20Dyukin Vasily13.03.1958KanashChuvashiya rep.RUS176 713
21Golovinov Sergey1960PetrozavodskKarelia rep.RUS172 295
22Talko Vyacheslav13.12.1944Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS170 600
23Lukashov Yurii10.01.1953MoscowMoscowRUS169 597
24Naimushin Vladimir12.06.1954KirovKirovsk reg.RUS165 895
25Shalaev Stepan30.08.1941NovopolotskVitebsk reg.BLR163 060
26Hlusevich Vasilii18.01.1945Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS162 399
27Mikushev Yurii6.11.1956Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS161 500
28Shashkarov Vladimir13.05.1965MoscowMoscowRUS155 600
29Kosolapov Igor30.08.1941KirovKirovsk reg.RUS151 870
30Korotkov Aleksandr1958Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS147 338
31Syuhin Gennady1940Arhangelsk reg.Arhangelsk reg.RUS145 320
32-33Salii Roman13.12.1964ChernogolovkaMoscow reg.RUS145 000
32-33Seryy Ivan1958EnakievoDoneck reg.UKR145 000
34Svistelev Vladimir12.01.1929OzeriMoscow reg.RUS138 290
35Jamsaranov Dymbryl5.01.1943IvanovoIvanovo reg.RUS137 310
36Tyupin Igor8.04.1971OmskOmsk reg.RUS135 000
37Valugin Gennady1944Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS134 838
38Pavlov Viktor15.02.1954AlmetevskTatarstan rep.RUS131 228
39Alekseev Aleksandr21.09.1956MoscowMoscowRUS130 000
40Hachaturov Andrei5.03.1962DubnaMoscow reg.RUS125 000
41Hohlov Boris2.02.1936MytisciMoscow reg.RUS121 593
42Shashkov Vladimir13.02.1957MoscowMoscowRUS117 250
43-44Kurbatov Vladimir2.12.1958NovokubanskKrasnodar terr.RUS105 000
43-44Makeev Dmitry1977ZarechnySverdlovsk reg.RUS105 000
45-46Bikkulov Kamil2.05.1955SamaraSamara reg.RUS100 000
45-46Novikov Aleksei10.07.1962TverTver reg.RUS100 000
47Komarov Nikolai29.07.1950SamaraSamara reg.RUS90 000
48-50Khirov Edyard17.07.1961SerpuhovMoscow reg.RUS75 000
48-50Sovetov Anatoly1962UfaBashkortostan rep.RUS75 000
48-50Patrikeev Konstantin30.08.1954YaroslavlYaroslavl reg.RUS75 000
51Rakov Igor12.06.1966SorochinskOrenburg reg.RUS65 000
52-53Harouk Nikolai3.03.1962OmskOmsk reg.RUS60 000
52-53Romanov Vladimir7.08.1959OmskOmsk reg.RUS60 000
54Kovalev Gennady1947Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS50 000
55Zrajevsky Vitaly1949KrasnoyarskKrasnoyarsk terr.RUS45 000
56Somov Andrey1979Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS40 000

Women, 100 km

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Kalinina Lyudmila12.12.1968IvanovoIvanovo reg.RUS8:19:53
2Eremina Galina14.02.1953MoscowMoscowRUS8:49:49
3Anahina Aleksandra1965YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS9:19:37

Men, 100 km

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Chernyavskii Nestor10.09.1956EkaterinburgSverdlovsk reg.RUS7:44:41
2Tishin Dmitrii1.05.1982KrasnodarKrasnodar terr.RUS7:44:42
3Esavkin Vadim1.10.1976Bogatoe vil.Samara reg.RUS8:45:47
4Shentsev Nikolai1953TotskoeOrenburg reg.RUS10:55:30
5Logvinenko Gennady1954Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS11:08:16
6Kuzmin Viktor17.09.1940StavropolStavropol terr.RUS15:58:31