Open Championship of Russia
XIII "SUTKI BEGOM" race on the track
XII match of Ultramarathon teams
May 2004, 15-16, "Yantar" stadium, Moscow, Russia

RESULTS
Women
Place  NameD.O.B.  City  Region.Result  30-3435-3940-4445-4950-5455-5960-6465-6970-7475-79
1Eremina Galina15.02.1953MoscowMoscowRUS227141....1.....
2Koval Irina19.11.1958KashiraMoscow reg.RUS211329...1......
3Tarasova Nadezda7.04.1952MytisciMoscow reg.RUS210290....2.....
4Paltseva Rimma10.10.1948Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS208575.....1....
5Sidorenkova Elena2.10.1966SmolenskSmolenskaya reg.RUS182037.1........
6Shabalina Zinaida8.09.1952ScelkovoMoscow reg.RUS159347....3.....
7Yaruskina Marina26.08.1972UlyanovskUlyanovskaya reg.RUS1394571.........
8Hisamutdinova Svetlana7.03.1944SmolenskSmolenskaya reg.RUS138936......1...
9Borzyh Tatyana9.08.1954MoscowMoscowRUS129934....4.....
10Kyrova Olga13.04.1957IrkutskIrkutskaya reg.RUS113601...2......
11Guscina Galina18.06.1957MoscowMoscowRUS95338...3......

Men
Place  NameD.O.B.  City  Region.Result  30-3435-3940-4445-4950-5455-5960-6465-6970-7475-79
1Bychkov Vladimir13.05.1967Belgorodskaya reg.Belgorodskaya reg.RUS252107.1........
2Kazantsev Andrei25.11.1962KamyshlovSverdlovskaya reg.RUS242353..1.......
3Ushakov Evgenii1.03.1952MytisciMoscow reg.RUS235368....1.....
4Koryakin Aleksandr10.06.1954VilyuiskSaha (Yakutiya) rep.RUS226652....2.....
5Horujenko Leonid7.04.1948EnergodarZaporojskaya reg.UKR211196.....1....
6Vorobev Maksim25.08.1966PuschinoMoscow reg.RUS209283.2........
7Basygysov Anatolii2.11.1957BorogontsySaha (Yakutiya) rep.RUS205380...1......
8Stepanov Innokentii10.05.1958MeljehsiSaha (Yakutiya) rep.RUS202587...2......
9Semenov Aleksandr1.01.1961Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS201611..2.......
10Sotskov Alexandr16.07.1953VyaznikiVladimirskaya reg.RUS200675....3.....
11Lazunko Leonid17.03.1951KaliningradKaliningradskaya reg.RUS200335....4.....
12Gryzunov Vladimir8.12.1957YaroslavlYaroslavskaya reg.RUS200070...3......
13Dedyukin Semen20.08.1955YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS193747...4......
14Buravtsov Andrei22.10.1962MoscowMoscowRUS192420..3.......
15Patrikeev Konstantin30.08.1954YaroslavlYaroslavskaya reg.RUS190823....5.....
16Gribanov Mihail19.05.1945BryanskBryanskaya reg.RUS190486.....2....
17Lukyanov Sergey27.04.1956Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS188059...5......
18Nabiev Maer30.11.1955ZavodoukovskTyumenskaya reg.RUS187026...6......
19Popov Vasily18.08.1960Uolba seloSaha (Yakutiya) rep.RUS186206..4.......
20Rakov Igor12.06.1966SorochinskOrenburgskaya reg.RUS186058.3........
21Anisimov Evgenii17.07.1967YaroslavlYaroslavskaya reg.RUS184163.4........
22Eremichev Sergei12.11.1960VyaznikiVladimirskaya reg.RUS180820..5.......
23Barskov Aleksei17.08.1960SaranskMordoviya rep.RUS178410..6.......
24Komarov Nikolai29.07.1950Nijnii TagilSverdlovskaya reg.RUS172399....6.....
25Labutin Ivan20.03.1959VyaznikiVladimirskaya reg.RUS170068...7......
26Glazkov Vladimir13.10.1938IstraMoscow reg.RUS168986.......1..
27Gordyushenko Viktor11.02.1957MoscowMoscowRUS165214...8......
28Naumov Petr9.02.1949Nem seloSaha (Yakutiya) rep.RUS163264.....3....
29Gimazetdinov Mars31.07.1943ElabugaTatarstan rep.RUS160000......1...
30Vasyutin Vladimir22.11.1950EnergodarZaporojskaya reg.UKR153012....7.....
31Ivanin Igor25.08.1960MoscowMoscowRUS152486..7.......
32Lychagov Vyacheslav28.06.1940YaroslavlYaroslavskaya reg.RUS148255......2...
33Karnaushenko Yurii10.06.1956Kamensk-UralskiiSverdlovskaya reg.RUS148000...9......
34Abdullin Sagodat23.07.1950KazanTatarstan rep.RUS146400....8.....
35Sleptsov Nikifor6.04.1963Cherkeh seloSaha (Yakutiya) rep.RUS145290..8.......
36Salii Roman13.12.1964PodolskMoscow reg.RUS145200..9.......
37Nikitin Yury 17.04.1954ChistopolTatarstan rep.RUS143806....9.....
38Potaneiko Anatolii5.03.1957AnadyrChukotskii AORUS142816...10......
39Gulyaev Filipp29.03.1939Cherkeh seloSaha (Yakutiya) rep.RUS142623.......2..
40Hlusevich Vasilii18.01.1945Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS140173.....4....
41Burnashov Mikhail21.07.1965Uolba seloSaha (Yakutiya) rep.RUS133119.5........
42Kuzmin Aleksandr11.08.1957Burmakino stationYaroslavskaya reg.RUS132571...11......
43Belyagutdinov Grigory15.11.1951EkaterinburgSverdlovskaya reg.RUS129200....10.....
44Svistelev Vladimir12.01.1929OzeriMoscow reg.RUS122898.........1
45Shashkov Vladimir13.02.1957MoscowMoscowRUS122812...12......
46Hachaturov Andrei5.03.1962DubnaMoscow reg.RUS120400..10.......
47Kubrak Sergey15.09.1968AbakanHakasia rep.RUS120000.6........
48Konstantinov Valerii30.10.1962MoscowMoscowRUS116000..11.......
49Djanaev Vladimir28.06.1941VladikavkazSevernaya Osetia - Alania rep.RUS101747......3...
50Romanov Vladimir7.08.1959OmskOmskaya reg.RUS100400...13......
51Yaemurd Viktor21.07.1965TolyattiSamarskaya reg.RUS99200.7........
52Jukauskas Andrei22.11.1962OmskOmskaya reg.RUS83200..12.......
53Ponomarev Evgeny3.04.1959MoscowMoscowRUS78000...14......
54Shashkarov Vladimir13.05.1965SergachNijegorodskaya reg.RUS77695.8........
55Safronov Vladimir5.04.1942IrkutskIrkutskaya reg.RUS76400......4...
56Harouk Nikolai3.03.1962OmskOmskaya reg.RUS64000..13.......
57Sychkov Albert22.03.1961IstraMoscow reg.RUS54800..14.......
58Kabanov Aleksey28.01.1960MoscowMoscowRUS50000..15.......
59Sosnin Aleksandr22.01.1959ArhangelskArhangelskaya reg.RUS40800...15......
Championship of Russia
Team nameNameBirthResult
1Moscow reg. - 361
7
71
Tarasova Nadejda
Ushakov Evgenii
Koval Irina
1952
1952
1958
210290
235368
211329
656987
2Saha (Yakutiya) rep. - 213
14
47
Basygysov Anatolii
Koryakin Aleksandr
Stepanov Innokentii
1957
1954
1958
205380
226652
202587
634619
3Yaroslavskaya reg.24
38
6
Gryzunov Vladimir
Patrikeev Konstantin
Anisimov Evgenii
1957
1954
1967
200070
190823
184163
575056
4Sverdlovskaya reg.12
4
80
Komarov Nikolai
Karnaushenko Yurii
Kazantsev Andrei
1950
1956
1962
172399
148000
242353
562752
5Vladimirskaya reg.11
28
9
Labutin Ivan
Eremichev Sergei
Sotskov Alexandr
1959
1960
1953
170068
180820
200675
551563
6Saha (Yakutiya) rep. - 126
3
39
Dedyukin Semen
Sleptsov Nikifor
Popov Vasily
1955
1963
1960
193747
145290
186206
525243
7Moscow - 12
31
60
Gordyushenko Viktor
Konstantinov Valerii
Eremina Galina
1957
1962
1953
165214
116000
227141
508355
8Tatarstan rep.15
58
59
Gimazetdinov Mars
Nikitin Yury
Abdullin Sagodat
1943
1954
1950
160000
143806
146400
450206
9Saha (Yakutiya) rep. - 318
25
37
Burnashov Mikhail
Gulyaev Filipp
Naumov Petr
1965
1939
1949
133119
142623
163264
439006
10Moscow reg. - 221
42
48
Vorobev Maksim
Salii Roman
Sychkov Albert
1966
1964
1961
209283
145200
54800
409283
11Moscow reg. - 144
50
62
Svistelev Vladimir
Hachaturov Andrei
Shabalina Zinaida
1929
1962
1952
122898
120400
159347
402645
12Moscow - 210
30
57
Buravtsov Andrei
Ivanin Igor
Kabanov Aleksey
1962
1960
1960
192420
152486
50000
394906
13Moscow - 354
55
67
Shashkov Vladimir
Ponomarev Evgeny
Guscina Galina
1957
1959
1957
122812
78000
95338
296150
14Omskaya reg.29
41
49
Jukauskas Andrei
Romanov Vladimir
Harouk Nikolai
1962
1959
1962
83200
100400
64000
247600

Match of ultramaraton teams
(multiplier 1.2 applied to women results)
Team nameNameBirthResult
1Klub-48 (Moscow reg.)61
7
71
Tarasova Nadejda
Ushakov Evgenii
Koval Irina
1952
1952
1958
231319
235368
232462
699149
2Duluur (Saha (Yakutiya) rep.)13
14
47
Basygysov Anatolii
Koryakin Aleksandr
Stepanov Innokentii
1957
1954
1958
205380
226652
202587
634619
3Klub-2416
2
60
Barskov Aleksei
Gordyushenko Viktor
Eremina Galina
1960
1957
1953
178410
165214
249855
593479
4Yaroslavl24
38
6
Gryzunov Vladimir
Patrikeev Konstantin
Anisimov Evgenii
1957
1954
1967
200070
190823
184163
575056
5Fakel (Vyazniki)11
28
9
Labutin Ivan
Eremichev Sergei
Sotskov Alexandr
1959
1960
1953
170068
180820
200675
551563
6Saint-Petersburg34
51
8
Lukyanov Sergey
Hlusevich Vasilii
Lazunko Leonid
1956
1945
1951
188059
140173
200335
528567
7Byrda (Saha (Yakutiya) rep.)26
3
39
Dedyukin Semen
Sleptsov Nikifor
Popov Vasily
1955
1963
1960
193747
145290
186206
525243
8Ural-Sib4
41
80
Karnaushenko Yurii
Romanov Vladimir
Kazantsev Andrei
1956
1959
1962
148000
100400
242353
490753
9Taatta (Saha (Yakutiya) rep.)18
25
37
Burnashov Mikhail
Gulyaev Filipp
Naumov Petr
1965
1939
1949
133119
142623
163264
439006