XXI "Ispitay Sebia" ultramarathon (road)
24 hours, 100 km
September 1-2, 2007, Saint-Petersburg, Russia

RESULTS

Women, 24 hours

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Reutovich Irina21.01.1950KaliningradMoscow reg.RUS222 541
2Paltseva Rimma10.10.1948Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS199 210
3Malafeeva Ekaterina31.03.1967MonchegorskMurmansk reg.RUS192 347
4Setrova Valentina1971MinskMinsk reg.BLR185 410
5Turkovskaya Marina1954ChelyabinskChelyabinsk reg.RUS173 535
6Borzyh Tatyana9.08.1954MytisciMoscow reg.RUS165 787
7Shabalina Zinaida8.09.1952ScelkovoMoscow reg.RUS99 000
8Bagira Anjelika1975NovosibirskNovosibirsk reg.RUS72 000
9Gordeeva Galina18.04.1955KolomnaMoscow reg.RUS58 500

Men, 24 hours

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Kruglikov Anatoli9.10.1958RoslavlSmolensk reg.RUS242 803
2Yakovlev Oleg24.07.1965KurskKursk reg.RUS234 000
3Bychkov Vladimir13.05.1967BiryuchBelgorod reg.RUS225 000
4Vyrostkov Viktor26.05.1956KurskKursk reg.RUS224 746
5Popov Vasily18.08.1960TaattaSaha (Yakutiya) rep.RUS220 100
6Dyukin Vasily13.03.1958KanashChuvashiya rep.RUS216 104
7Konstantinov Valerii30.10.1962MoscowMoscowRUS212 390
8Patrikeev Konstantin30.08.1954YaroslavlYaroslavl reg.RUS206 782
9Logvinenko Gennady1954Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS206 340
10Koryakin Aleksandr10.06.1954VilyuiskSaha (Yakutiya) rep.RUS206 284
11Emanov Vasilii8.04.1950Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS206 000
12Kazantsev Andrei25.11.1962Shilkino vil.Sverdlovsk reg.RUS203 160
13Nikitin Yury 17.04.1954ChistopolTatarstan rep.RUS202 595
14Shatrov Yurii14.10.1958PermPerm reg.RUS202 074
15Pyatko Aleksandr1958Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS201 000
16Scerbakov Vyacheslav25.08.1953Nijnii NovgorodNijegorodskaya reg.RUS192 776
17Litvinov Anatoli6.09.1947Orenburg reg.Orenburg reg.RUS191 065
18Ardashev Valery1964IjevskUdmurtiya rep.RUS191 048
19Lazunko Leonid17.03.1951KaliningradKaliningrad reg.RUS190 200
20Grachevsky Yury10.02.1939Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS185 250
21Degtyarenko Vyacheslav1971Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS184 786
22Rodionov Viktor1954OlaineOlaineLAT183 768
23Silkin Petr1941KretingaKretingaLTU183 201
24Gryzunov Vladimir8.12.1957181 703
25Golovinov Sergey1960181 204
26Kojanov Asker2.01.1977PetropavlovskPetropavlovsk reg.KAZ180 700
27Novikov Aleksei10.07.1962TverTver reg.RUS180 000
28Gogolin Mikhail6.01.1979PermPerm reg.RUS176 390
29-30Kristenok Valeriy1961KievKiev reg.UKR175 500
29-30Semenov Aleksandr1.01.1961Ioshkar-OlaMarii El rep.RUS175 500
31Lukyanov Sergey27.04.1956Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS171 815
32Gordyushenko Viktor11.02.1957MoscowMoscowRUS171 808
33Tyagunov Viktor1962Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS169 301
34Teply Aleksandr1988Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS166 505
35Zaharov Aleksandr5.05.1985IjevskUdmurtiya rep.RUS166 500
36Aslaev Aleksandr20.06.1949LakinskVladimir reg.RUS164 062
37Kuzmin Aleksandr11.08.1957YaroslavlYaroslavl reg.RUS163 290
38Lukashov Yurii10.01.1953MoscowMoscowRUS155 193
39Karnaushenko Yurii10.06.1956Kamensk-UralskiiSverdlovsk reg.RUS154 070
40Shalaev Stepan30.08.1941NovopolotskVitebsk reg.BLR153 291
41Ermolaev Georgii1942RigaRigaLAT143 019
42Ryazantsev Andrey1938Katerynivka vil.UkrainUKR143 000
43Hohlov Boris2.02.1936MytisciMoscow reg.RUS130 075
44Hlusevich Vasilii18.01.1945Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS128 279
45Totok Vladimir1977Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS120 058
46Barskov Aleksei17.08.1960SaranskMordoviya rep.RUS112 500
47Shashkov Vladimir13.02.1957MoscowMoscowRUS112 230
48Kulikov Petr1964Yam-Tesovo vil.Leningrad reg.RUS90 000
49-50Dvoretsky Sergey1969KemerovoKemerovo reg.RUS67 500
49-50Glebov Aleksandr4.07.1947Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS67 500
51Julinsky Igor1949PetrozavodskKarelia rep.RUS58 500
52Abzalilov Timour27.07.1958Naberejnye ChelnyTatarstan rep.RUS49 500
53Valugin Gennady1944Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS40 500
54Kojahmetov Aman1953Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS9 000
55Komarov Nikolai1947Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS4 500

Women, 100 km

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Gurskaya Tatyana1980OsipovichiMogilevskaya reg.BLR13:37:25
2Plyavinskaya Regina22.01.1966Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS16:20:50
3Stebneva Lyubov23.06.1956Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS16:58:09

Men, 100 km

Place  NameBirth  City  Region.Result
1Slastennikov Yury19.03.1964Sergiev PosadMoscow reg.RUS6:58:34
2Arefiev Aleksey24.03.1972NovokuzneckKemerovo reg.RUS7:15:00
3Kurakin Vladimir23.08.1982RuzaevkaMordoviya rep.RUS8:19:35
4Hudashov Aleksandr1972Oktyabrsky vil.Arhangelsk reg.RUS8:35:44
5Popov Yakov18.12.1973YakutskSaha (Yakutiya) rep.RUS8:36:44
6Erofeev Vitaly1969NovokuzneckKemerovo reg.RUS9:43:37
7Chaika Nikolai1964KronshtadtSaint-PetersburgRUS10:35:07
8Kudymov Valentin1954JeleznogorskKursk reg.RUS10:44:09
9Rodionov Evgeny17.04.1959Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS10:53:57
10Shentsev Nikolai1953Markovka vil.Orenburg reg.RUS11:06:45
11Azerkovich Yury1955MytisciMoscow reg.RUS11:23:52
12Andreev Andrey1965Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS13:58:47
DNFTrushkov Konstantin1974Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS
DNFRakov Igor12.06.1966SorochinskOrenburg reg.RUS
DNFLyamin Sergey1961KronshtadtSaint-PetersburgRUS
DNFAgletdinov Aleksey1980IvangorodLeningrad reg.RUS
DNFKonopljov Vladimir7.06.1940SokalLvov reg.UKR
DNFBatenko Roman1973Saint-PetersburgSaint-PetersburgRUS
DNFZapretilin Aleksandr1965MihailovskSverdlovsk reg.RUS
DNFBalashov Aleksei2.10.1936VolgodonskRostov reg.RUS